TransferWise, 1 milyon ziyaretçiye ulaştı

Yurtdışına para aktarma işlemini bankalara kıyasla 8 kata kadar daha uygun fiyatla yapan TransferWise, SEMrush’ın desteği ile 1 milyon ziyaretçiye ulaştı. Londra merkezli şirket, bu başarısının sırrını açıkladı.

Son 3,5 yılda dünya çapındaki birçok piyasada varlık göstermeye başlayan şirket, başarısının hem bankalara kıyasla daha ucuz masraflarının olmasına hem de para transferlerinde şeffaflığa ve kolaylığa önem vermesine bağlıyor.

Çareyi SEO’da buldu!

Konu ile ilgili açıklama yapan TransferWise’da SEO’dan sorumlu kişi olarak görev yapan Fabrizio Ballarini, “Misyonumuz, para transferini eninde sonunda ücretsiz hale getirmek” diyor. “Çizgi üstü reklamlar ve televizyon reklamları gibi geleneksel pazarlama faaliyetleri hem pahalıdır hem de takibi zordur.”

Önemli bir pazarlama bütçesi bulunan TransferWise, buna rağmen geri ödeme kısıtlamalarına maruz kalıyor. Yani, şirketin kârlılığını garantilemek adına, her kampanyanın belirli bir süre içerisinde yapılan harcamanın belirli bir oranında getiri sağlaması bekleniyor. “TransferWise’ın ücretsiz olma sürecini hızlandırmak için satın alma maliyetlerimizi giderek düşürmemiz gerekiyor. Neredeyse bedava hizmet alacak bir müşteriyi kazanmak için 100£ gibi bir ücret ödemeye maddi gücümüz yetmez.”

Birkaç yıl öncesine kadar SEO ekibi ya da organik trafik almaya yönelik hiçbir ürünü bulunmayan TransferWise, şirketin sürdürülebilir şekilde büyüyebilmesi için bir çözüm arayışına girdi. Bunun sonucunda tüm işleyici destekleyecek bir çözüm ortaya çıktı.

TransferWise, trafiğini 10 kat artırdı!

TransferWise, bundan iki yıl önce, nasıl daha çok organik trafik alabileceklerini anlamak amacıyla SEMrush Tarih İndeksi’ni (SEMrush Historic Index) kullandı. Bu aracı kullanarak gerçekleştirdikleri rekabetçi araştırma, hedef müşterileri çekmek için ne yapabileceklerini belirlemede önemli rol oynadı.

Fabrizio, bu aracın, içerik geliştirmenin yanı sıra ne tür çevrimiçi ürünler inşa edilebileceğini anlamak için de kullanılabileceğini belirtiyor. “Müşterilerin, para aktarırken kullandıkları ürünlerle ilgili bir arama hacmi olduğunu varsayın. Bizim mühendislerimiz, bu verilere bakarak ne tür ürünlerin inşa edilebileceğini anlamaya çalışıyor. Bu da bize içerikten bile daha iyi sonuçlar getiriyor!”

Sadece bir SEO uzmanıyla desteklenen içerik ekipleri, Sihirli Anahtar Kelime Aracı’nı (Keyword Magic Tool) ve İçerik Şablonu (Content Template) aracını kullanarak en iyi konu başlıklarını ve makale yapılarını belirliyor, ardından İçerik Özetleri (Content Briefs) üretiyor. Metin yazarlarından oluşan ekip ise bu özetleri, gerçekten kullanışlı olan bilgilere dönüştürebiliyor.

Sonuç olarak, üretilen içerik miktarı bir yıldan az bir süre içerisinde 4-5 kat artarak, her çeyrekte üretilen içerik miktarı, 5-6 dilde yaklaşık 200-300 makaleyi buldu. Blog genelinde ise trafik 10 kat arttı.

SEMrush desteği 1 milyon ziyaretçi getirdi

TransferWise’ın İş Ortaklığı (Affiliate) ekibi de SEMrush kullanarak katma değer sağlıyor. Fabrizio, bu sürecin nasıl işlediğini anlatıyor: “Çeşitli web siteleriyle iş ortaklıklarımız bulunuyor. Bunlardan birinin oldukça iyi performans gösterdiğini ve web sitemize potansiyel müşteri yönlendirdiğini varsayalım. Eğer aynı anahtar kelimelerde yine yüksek sıralamalarda yer alan bir diğer web sitesiyle karşılaşırsak onlarla da iş birliği sağlamanın bize faydalı olduğu kararına varabiliriz.”

TransferWise, arama verilerini SEMrush’ın trafik analizleriyle birlikte değerlendirerek sağlam bir potansiyel iş ortağı veri tabanı oluşturmayı başardı.

Şirket tüm bu çalışmalarının sonucu olarak 24 aydan kısa bir sürede organik arama trafiğini 1 milyonun üzerine taşıdı. Böylece müşteri edinme maliyetleri azaldı. İçerik veri tabanı birkaç ayda 10 kat büyüdü ve her çeyrekte üretilen makale sayısı yaklaşık 300’ü buldu.