Instagram Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Instagram kullanımı artık ciddi boyutlara ulaşınca Instagram hesabım çalındı şikayetleri her geçen günde artmaya başladı. Instagram uygulamasın da güvenlik konusu gündem gelmeye başladı. Zira artık bu ilgiyi gören hackerların da ilk tercihi Instagram olmaya başladı. Durumun farkında olan Instagram yetkilileri her geçen gün uygulamaların temellerinde güvenlik güçlendirmeleri yapsa da hackerları engellemek için bu durum ne yazık ki yeterli olmuyor. Özellikle fenomen kişilerin ve ünlü isimlerin Instagram hesaplarına yapılan saldırılar sonucunda ise kimi zaman kullanılan Instagram hesabı söz konusu saldırıyı yapan kişinin eline geçebiliyor. Bu durum daha büyük bir tehlike oluşturulabiliyor. Zira kimi zaman söz konusu kullanıcının hesabından sanki kullanıcıymış gibi işlemler yapılabiliyor. Özel hayata saldırı olarak gösterilen bu durum için artık Instagram’ın yeni önlemler almaya başladığı da bir gerçek.

Eğer ki bu şekilde hesabınız başka bir kullanıcının eline geçmişse Instagram size bu konuda da destek veriyor. Böyle bir durumda yapmanız gereken ise hemen Instagram yardım merkezine giriş yapmak. Direk olarak bu konu hakkında oluşturulmuş bölümlere girmeniz lazım. Eğer hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız size bu aşamada bazı güvenlik soruları soruluyor. Bu bilgileri verdikten sonra yardım bölümünden de bir istek oluşturmanız gerekiyor. Bu aşamada öneri söz konusu isteği birkaç defa göndermeniz. Çünkü çok yoğun bir iletişim ağı olması sebebi ile mesajınız gözükmeyebilir. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra ise Instagram’ın sizle iletişime geçmesini beklemeniz gerekiyor. Bu noktada dikkat edebileceğiniz bir özellik daha var. Eğer kullandığınız e posta hesabın çalınmasının ardından değiştirilmişse yaklaşık 2 saat süre içerisinde size bir değişim mesajı gelecek.

Instagram Hesabınız Çalınır İse Ne Yapmalısınız?

Güvenlik olarak gönderilen bu mesajı kısa süre içerisinde cevaplamanız ve değişimden haberdar olmadığınızı söylemeniz hesabınız kurtarılmasına yetiyor. Tabi genelde aktif olmadığınız zamanlarda hesabı çalma işlemi gerçekleştiği için bu seçenekten yeterli süre içerisinde yararlanmanız her zaman mümkün olmuyor. Tüm bu noktalara dikkat etmeniz halinde Instagram kullanımı bir nebze olsun daha güvenli bir ortamda gerçekleştirmeniz mümkün olacak. Tabi tüm bu koşulların yanında düzenli olarak hesabınızı kontrol etmeniz de oldukça önemli. Çünkü ne kadar çabuk söz konusu durumdan haber alırsanız o kadar çabuk müdahale edebilirsiniz ki bu durumda çok daha az zarar görerek kurtulmanızı sağlayacaktır.